Kwiaty cebulowe – na co należy uważać?

krokusy-cebulki

Kwiaty cebulowe – na co należy uważać?

Kwiaty rosnące z cebulek występują w wielu odmianach, a ich zróżnicowanie barw, kształtów i aromatów jest wręcz oszałamiające. Odpowiednio sadzone i pielęgnowane, mogą samodzielnie tworzyć rabatkę, kwitnącą od początku wiosny, aż do pierwszych jesiennych chłodów. Warto odrobinę zapoznać się z charakterystyką kwiatów cebulowych, żeby nie popełniać podstawowych błędów przy ich hodowli.

Kwiaty cebulowe wiosenne

Najwcześniej z kwiatów cebulowych kwitną oczywiście przebiśnieg, którym niestraszne są wiosenne przymrozki, czy prószący śnieg. Niedługo po ich przekwitnięciu swoje kwiaty wypuszczają szafirki, krokusy, hiacynty i narcyzy. Kwitnienie wiosennych kwiatów cebulowych trwa dość krótko, bo około dwóch tygodni. Jedynie narcyzy mogą kwitnąć prawie miesiąc, jeśli stworzy się im odpowiednie warunki. Trzeba pamiętać, że wiosenne odmiany są odporne na mróz i najlepiej posadzić je do ziemi już jesienią, wtedy zdążą zakwitnąć. Można też kupić wiosną kwitnące cebule i posadzić je do gruntu, jednak nie ma pewności, że powracające przymrozki nie zniszczą pąków. Kwiaty cebulowe wiosenne to szeroka gama gatunków oraz kolorów.

Kwiaty cebulowe letnie

Letnie odmiany kwiatów cebulowych w znacznej większości pochodzą z krajów o cieplejszym klimacie, dlatego sadzi się je dopiero na wiosnę, kiedy mrozy przestana już straszyć. Do najpopularniejszych odmian tych kwiatów należą lilie, mieczyki, frezje, jaskry, irysy, a także dalie. Kwitnienie odmian letnich zaczyna się początkiem czerwca i trwa aż do września. Jesienią trzeba pamiętać o wykopaniu cebulek kwiatowych z gruntu, ponieważ nie przetrwają mrozów. Cebule kwiatowe powinno się przechowywać w suchym przewiewnym miejscu, najlepiej drewnianej skrzynce pokrytej papierem, lub gazetami. Temperatura przechowywania nie może spadać poniżej 15°C.

Sadzenie – podstawowe zasady

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać, sadząc kwiaty cebulowe, to pora roku, w jakiej kwitną. Jeśli nie pomyli się cebulek zimujących z tymi wykopywanymi jesienią, to właściwie już można być spokojnym o dalszy rozwój roślin. Cebulkę sadzi się na głębokości potrójnej jej wysokości. Ziemię wcześniej należy odchwaścić, przekopać i narzucić warstwę kompostu. Na ogół kwiaty cebulowe lubią nasłonecznione miejsca, dlatego takie warunki powinniśmy dla nich wybierać. Nie przeszkadza im towarzystwo bylin, zwłaszcza później kwitnących, ponieważ te zasłonią przekwitnięte pędy i ochronią cebulki.

Pielęgnacja kwiatów cebulowych

Chcąc się cieszyć pięknymi kwiatami z cebulek, przede wszystkim nie można zapominać o ich nawożeniu i podlewaniu. Zwłaszcza kwiaty sadzone w gruncie źle znoszą suchą ziemię i szybciej wtedy marnieją. Jeśli mamy do czynienia z wiosennymi odmianami, które sadzi się na wiosnę już kwitnące, trzeba pilnować je przed mrozem. Można otulić pędy agrowłókniną albo przykryć gałązkami. Nie wolno obcinać zbyt wcześnie przekwitniętych pędów. Cebulki właśnie z nich pobierają składniki odżywcze i jeśli się ich pozbawi, w kolejnym roku będą słabsze. Jeśli chodzi o kwiaty hodowane w doniczkach w domu, to największym błędem jest zbyt obfite podlewanie, ponieważ przyspiesza to kwitnienie i skraca ten okres.

Kwiaty cebulowe doskonale sprawdzają się na bylinach w ogrodzie, ale także świetnie wyglądają na tarasach i balkonach. Można zaprojektować z nich całe kompozycje, gdzie miejsce po przekwitniętych odmianach zajmą te późniejsze. Warto co roku uzupełnić kolekcję o nowe odmiany i urozmaicić nimi swoje stanowisko. To naprawdę doskonała zabawa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij