Trochę na temat malware

malware

Trochę na temat malware

Malware to obecnie plaga, która zżera nasze komputery od środka. Nie da się inaczej nazwać tego procesu. Tak naprawdę, czasy komputerowych wirusów powoli przechodzą do lamusa – ludzie nadal mówią o malware „wirusy”, ale wynika to tylko i wyłącznie z ich własnego braku wiedzy, bo malware to coś więcej, to coś co świadomie, lub mniej świadomie, podpuszczani wieloma sztuczkami marketingowymi twórców owego oprogramowania, wpuszczają do własnego komputera.

A oni tylko na tym żerują. Jak to działa? Otóż do naszego komputera dostają się – z reguły za naszym przyzwoleniem, przy instalacji różnego rodzaju plików z niezweryfikowanych źródeł czy ściągania różnych rzeczy z internetu – złośliwe pliki, które następnie, zainstalowane już, oddziałują na nasz sprzęt w zły sposób. Obciążają procesor, zapisują masę niepotrzebnych rzeczy w pamięci RAM, często ściągają następny syf, i tak w kółko.

Co powoduje malware?

Skutkiem działania jednego z takich właśnie programów jest dodanie do naszej przeglądarki niepożądanych wyszukiwarek (z ang. toolbars). Najpopularniejszym obecnie programem, który użytkownicy nieświadomie zapisują na komputerach jest chyba delta toolbar. Jak usunąć delta toolbar? Są różne sposoby, jednak ja pokażę ten najszybszy i najskuteczniejszy. Delta toolbar, znany też jako delta search albo portal delta homes to znany program typu adware, tak więc tak bardzo, jak jest znany, tak prosto się jest z nim uporać – odinstalować.

A więc do dzieła

To proste. Użyjemy do tego freeware’owego programu ADWCleaner. Wystarczy pobrać go stąd : http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html . Plik jest mały, waży raptem kilka megabajtów. Otwieramy program – nie trzeba go instalować. Klikamy przycisk „szukaj”. Następnie czekamy aż wyszuka on wszystkie pliki, polegając na swoich bibliotekach (są one od czasu do czasu aktualizowane, żeby program działał na jak największą ilość niechcianego oprogramowania). Zaznaczamy wszystko, co program znalazł, po czym klikamy „Usuń”. Program wszystko zrobi za nas, następnie spyta o ponowne uruchomienie komputera. Zezwalamy mu na to, czekamy aż komputer uruchomi się ponownie i cieszymy się sprzętem wolnym od malware.

Polecamy także zainstalowanie sprawdzonych programów antywirusowych i zabezpieczających, które mogą ochronić nas w przyszłości -> kliknij tutaj, a także uważne oglądanie tego jakie pola są zaznaczone podczas instalacji różnych programów – najczęściej to my sami wyrażamy automatycznie zgodę na instalację takiego dodatku jak delta search toolbar.

———-
Zdjęcie: pixabay.com/pixelcreatures
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij