Co robić, kiedy przydarzy się nam wypadek samochodowy?

stłuczka samochodowa

Co robić, kiedy przydarzy się nam wypadek samochodowy?

Wypadek – co dalej? Przede wszystkim nie wpadajmy w panikę. Każdemu może przydarzyć się kolizja samochodowa lub stłuczka. Zacznijmy od oceny sytuacji. Zwróćmy uwagę na jedno – będąc w szoku, możemy nie być świadomi obrażeń. Bardzo często dopiero po pewnym czasie zaczynamy odczuwać silny ból, na przykład z powodu złamań.

Jeśli nikomu z naszych pasażerów nic się nie stało, sprawdźmy w jakim stanie są pasażerowie innych aut. Jeśli ktoś ucierpiał, wezwijmy pogotowie  i pamiętajmy, że w takiej sytuacji nie wolno nam przestawiać samochodu, trzeba poczekać z tym aż przyjadą służby. W przeciwnym wypadku wystarczy wezwanie policji (jeśli jest to zwykła stłuczka i nikt nie ucierpiał wtedy nie musimy wzywać policji i możemy załatwić sprawę polubownie – potrzebujemy wtedy koniecznie oświadczenie sprawcy wypadku, które będzie potrzebne jeśli będziemy ubiegać się o odszkodowanie).

Nie będziemy zajmować się tu omówieniem pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić w przypadku, gdy są ranni. Na ten temat są osobne artykuły. Po wyjściu z auta pamiętajmy o tym, aby zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Musimy wystawić trójkąt ostrzegawczy. W przeciwnym wypadku możemy dostać bardzo wysoki mandat. W ten sposób poinformujemy innych uczestników ruchu o tym, że doszło do wypadku. Jako pierwsza może się zjawić pomoc drogowa. Zwróćmy uwagę na to, że nie mamy obowiązku korzystać z jej pomocy przy holowaniu, jeśli jej do tego celu nie wzywaliśmy. Może to oznaczać dla nas duże koszty, tymczasem darmową pomoc przy holowaniu bardzo często oferuje nam ubezpieczyciel. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy drogowej, pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą fakturę. Będzie ona podstawą, aby uzyskać zwrot kosztów.

Jeśli nie możemy porozumieć się z drugą stroną wypadku (tzn. nie bierze ona na siebie odpowiedzialności) wtedy warto wezwać policję, która zbada sprawę.  Policja z pewnością ukaże sprawcę mandatem. Przyjęcie mandatu przez winnego jest równoznaczne z otrzymaniem odszkodowania przez osobę poszkodowaną. Odbierając odszkodowanie, pamiętajmy o tym, żeby złożyć wniosek we właściwym terminie.

———-
Zdjęcie: PublicDomainPictures
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij