Wzajemność, rozmowa, cel – sposobem na pokonanie kryzysu w małżeństwie

kłótnie i walka w małżeństwie

Wzajemność, rozmowa, cel – sposobem na pokonanie kryzysu w małżeństwie

Kryzys w małżeństwie pojawia się nie tylko po 7 latach wspólnej drogi, po urodzeniu dziecka czy też w małżeństwach bezdzietnych. Kryzys jak cwany lis zaszywa się w kącie i wyłania się w każdej chwili, gdy tylko relacje pomiędzy dwojgiem ludzi przesączone są ignorancją, złością, smutkiem. Przewaga złych emocji, nad pozytywnymi błyskawicznie go uaktywnia i potęguje problemy małżeńskie.

Istnieje kilka dróg prowadzących do przegnania go w siną dal. Bez względu na to, jaką z nich obierzemy należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. Czy walka o przywrócenie magii w związku będzie toczona przez obie strony, czy też będzie podjęta przez jedną z osób? Problemy w małżeństwie zdarzają się najlepszym, wzorowym rodzinom. Sedno wszystkiego tkwi w tym czy bój o „lepszy czas” będziemy toczyć razem? Czy wspólnie podejmiemy wysiłek i przejdziemy tą cierniową drogą, aby za chwilę, za zakrętem usiąść na ławce i śmiać się z minionych problemów?

 

Kryzys w małżeństwie jak sobie z nim poradzić? Jak skutecznie przekuć złość w radość?

Przytulanie ma moc

1) Podstawą w każdym związku jest bliskość. Trzymanie osoby w ramionach, tulenie jej, głaskanie po głowie, niczym najlepszy balsam koi rany, leczy i wzmacnia. Stanowi furtkę do otworzenia się i prowadzenia rozmowy.

Rozmowa, rozmowa, jeszcze raz rozmowa

2) Spokojna, pozbawiona wulgaryzmów i oskarżeń przynosi owocne efekty. Podjęcie dialogu, nawet w formie krótkiej rozmowy (pytanie, odpowiedź, pytanie) uaktywni myślenie i pomoże odnaleźć źródło problemu, a nawet nakreśli rozwiązanie. Można skorzystać z terapii małżeńskiej u psychologa, psychiatry lub mediatora. Osoby te stosując odpowiednie techniki, wychwycą problem i systematycznie będą go niwelować.

Marzenia kreują wspólną przyszłość

3) Wyznaczenie wspólnego celu za tydzień, miesiąc, rok będzie dodatkowym wsparciem w walce o związek. Może to być np. wyjście do kina w sobotę wieczorem, planowanie ogródka na wiosnę, czy też upragniony wyjazd na gorące źródła do SPA.

Okazywanie uczuć

4) Potężną bronią na wszelkie niepowodzenia w związku jest okazywanie sobie uczuć, tych pozytywnych. Mówienie krótkich fraz typu: Kocham Cię, Ładnie wyglądasz, Miłego dnia, Wierzę, że dasz radę, buduje pozytywne relacje. Można zostawiać sobie karteczki na lodówce np. pyszny obiad itd. Istotne jest, aby podczas rozmowy o negatywnych uczuciach zachować kulturę słowa i poszanowanie dla rozmówcy.

Proste gesty dnia codziennego jak uśmiech, bukiet kwiatów, czy też stokrotka zerwana z trawnika, podarowane od serca wzmacniają miłość, oddala problemy.

Polecamy także pomocną książkę: Książka – 10 sposóbów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo.
———-
Zdjęcie: gratisography.com
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij