Wzajemność, rozmowa, cel – sposobem na pokonanie kryzysu w małżeństwie

kłótnie i walka w małżeństwie

Kryzys w małżeństwie pojawia się nie tylko po 7 latach wspólnej drogi, po urodzeniu dziecka czy też w małżeństwach bezdzietnych. Kryzys jak cwany lis zaszywa się w kącie i wyłania się w każdej chwili, gdy tylko relacje pomiędzy dwojgiem ludzi przesączone są ignorancją, złością, smutkiem. Przewaga złych emocji, nad pozytywnymi błyskawicznie go uaktywnia i potęguje problemy małżeńskie.

Istnieje kilka dróg prowadzących do przegnania go w siną dal. Bez względu na to, jaką z nich obierzemy należy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie. Czy walka o przywrócenie magii w związku będzie toczona przez obie strony, czy też będzie podjęta przez jedną z osób? Problemy w małżeństwie zdarzają się najlepszym, wzorowym rodzinom. Sedno wszystkiego tkwi w tym czy bój o „lepszy czas” będziemy toczyć razem? Czy wspólnie podejmiemy wysiłek i przejdziemy tą cierniową drogą, aby za chwilę, za zakrętem usiąść na ławce i śmiać się z minionych problemów?

 

Kryzys w małżeństwie jak sobie z nim poradzić? Jak skutecznie przekuć złość w radość?

Przytulanie ma moc

1) Podstawą w każdym związku jest bliskość. Trzymanie osoby w ramionach, tulenie jej, głaskanie po głowie, niczym najlepszy balsam koi rany, leczy i wzmacnia. Stanowi furtkę do otworzenia się i prowadzenia rozmowy.

Rozmowa, rozmowa, jeszcze raz rozmowa

2) Spokojna, pozbawiona wulgaryzmów i oskarżeń przynosi owocne efekty. Podjęcie dialogu, nawet w formie krótkiej rozmowy (pytanie, odpowiedź, pytanie) uaktywni myślenie i pomoże odnaleźć źródło problemu, a nawet nakreśli rozwiązanie. Można skorzystać z terapii małżeńskiej u psychologa, psychiatry lub mediatora. Osoby te stosując odpowiednie techniki, wychwycą problem i systematycznie będą go niwelować.

Marzenia kreują wspólną przyszłość

3) Wyznaczenie wspólnego celu za tydzień, miesiąc, rok będzie dodatkowym wsparciem w walce o związek. Może to być np. wyjście do kina w sobotę wieczorem, planowanie ogródka na wiosnę, czy też upragniony wyjazd na gorące źródła do SPA.

Okazywanie uczuć

4) Potężną bronią na wszelkie niepowodzenia w związku jest okazywanie sobie uczuć, tych pozytywnych. Mówienie krótkich fraz typu: Kocham Cię, Ładnie wyglądasz, Miłego dnia, Wierzę, że dasz radę, buduje pozytywne relacje. Można zostawiać sobie karteczki na lodówce np. pyszny obiad itd. Istotne jest, aby podczas rozmowy o negatywnych uczuciach zachować kulturę słowa i poszanowanie dla rozmówcy.

Proste gesty dnia codziennego jak uśmiech, bukiet kwiatów, czy też stokrotka zerwana z trawnika, podarowane od serca wzmacniają miłość, oddala problemy.

Polecamy także pomocną książkę: Książka – 10 sposóbów, które pomogą naprawić nasze małżeństwo.
———-
Zdjęcie: gratisography.com
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *