Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

oko

Jak dbać o oczy pracując przy komputerze?

W dzisiejszych czasach bardzo powszechna jest praca przy komputerze. Nie da się ukryć, że nie jest to przyjemne dla wzroku i może poważnie go nadwerężać, zwłaszcza jeśli nie przestrzega się najważniejszych zasad, takich jak na przykład odpowiednia odległość monitora komputera od oczu. Jednak nawet jeśli wszystko robi się tak, jak powinno, trzeba podejmować inne działania, które pomagają zachować narządy wzroku w doskonałej kondycji. Jak dbać o oczy, kiedy pracuje się przy komputerze?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że długotrwała praca przy komputerze nie tylko powoduje doraźne problemy, takie jak uczucie pieczenia, szczypania czy swędzenia oczu, ale także może niszczyć wzrok, czego skutki będą odczuwalne dopiero po wielu latach. Trzeba więc wiedzieć, jak się tego ustrzec, zwłaszcza jeśli pracuje się przy komputerze przez cały dzień pracy, a osób takich jest z pewnością bardzo wiele.

 

Ochrona wzroku

Doskonałym rozwiązaniem jest noszenie okularów dostosowanych specjalnie do pracy przy komputerze. W dobrej sytuacji są osoby, które noszą już okulary korekcyjne, gdyż wystarczy tylko zdecydować się na szkła wyposażone w specjalną powłokę antyrefleksyjną. Sprawia ona, że oczy o wiele mniej się męczą, zatem można pracować dłużej przed komputerem bez przykrych dolegliwości.

Lekarze zalecają też, by co jakiś czas odrywać wzrok od monitora i patrzeć w dal. Zalecane jest też częste mruganie, gdyż nawilżenie oczu łzami jest niezbędne. Kiedy ktoś ma problem z wysychaniem oczu, np. z powodu pracy w klimatyzowanym pomieszczeniu, może sięgnąć po specjalne krople i aplikować je nie tylko kiedy ma przekrwione oczy, ale regularnie. Świetnym pomysłem jest też wykonywanie ćwiczeń wzmacniających wzrok i oczy. Można je znaleźć w internecie.

———-
Zdjęcie: pixabay.com/cocoparisienne
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij