Jakie są wczesne objawy ciąży?

test ciążowy

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Gdy jeszcze nie wiemy, że jesteśmy w ciąży, a czujemy się „dziwnie”. A to właśnie jest  informacja wysyłana przez nasz organizm, to dziwne uczucie, że coś jest nie tak, niepokojące bo nie rozumiemy co się dzieje, ale czujemy dyskomfort. Tak bardzo często zaczyna się ciąża. To uczucie dyskomfortu może pojawić się jako pierwszy z objawów, jeszcze przed zanikiem miesiączki.

 

Ale warto pamiętać, że wiele kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości, a brak miesiączki wcale nie jest sygnałem o ciąży. Jednak najczęściej występujące symptomy, to:

 

– Senność –  gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie skutkuje często stałym uczuciem permanentnej senności i zmęczenia. Senność może utrzymywać się przez cały okres ciąży, mocno zależy od kondycji emocjonalnej przyszłej matki

 

–  Nadwrażliwość i powiększenie piersi. Piersi stają się ciężkie, „czujemy je”, zdarza się ,że ciemnieją sutki i uwidaczniają się żyłki na piersiach.

 

– Nudności i wymioty – pojawiają się najczęściej przy pierwszej ciąży, ale nie jest to reguła. Towarzyszą kobiecie w pierwszym trymestrze, występują najczęściej w godzinach porannych lub wieczorem. Mogą być naprawdę dokuczliwe, tym bardziej , że uniemożliwiają przyjmowanie pokarmów. W przypadku szczególnego nasilenia wymiotów, kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza.

 

– Zawroty głowy i omdlenia – wywołuje je podwyższony poziom hormonów. Rozszerzenie naczyń krwionośnych ważne dla dziecka, u kobiety może wywołać zawroty głowy a nawet omdlenia.

 

– Nadwrażliwość na zapachy- może pojawić się już w pierwszych tygodniach. W późniejszym okresie będzie decydowało o wykluczeniu z diety niektórych pokarmów, nawet takich, które wcześniej należały do ulubionych. Dyskomfort wywołany nadwrażliwością na zapach zaniknie po urodzeniu dziecka.

 

– Częste oddawanie moczu – zwiększenie częstotliwości oddawania moczu pojawia się ok. 6 tygodnia i może pozostać do końca ciąży. Towarzyszyć temu może też stałe uczucie parcia na pęcherz.

 

– Grzybica pochwy i upławy- upławy, w postaci białego i przezroczystego śluzu, mogą występować podczas całej ciąży.

 

Czasami jednak to nasz umysł płata nam figle i możemy odczuwać powyższe objawy ale w ciąży nie jesteśmy. Dlatego też najlepiej jest zrobić test ciążowy (najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki) lub wykonać test z krwi BetaHCG, który da nam pewność.

———-
Zdjęcie: pixabay.com
CC-License: CC0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij