Cyberprzestępcy nie mają wakacji

Większość z nas, bo aż 71 proc. planuje urlop w Polsce, a jedynie 19 proc. za granicą, jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej. Na co zwrócić uwagę, żeby nasze wakacje w każdym miejscu były bezpieczne i jak ustrzec się przed coraz nowszymi, cyfrowymi sposobami wyłudzania naszych danych, tożsamości czy środków finansowych w trakcie wakacji radzi Maciej Kuske, szef działu IT w NatWest Group w Polsce.

  • Cyberprzestępcy znajdują coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy i danych osobowych, takie jak social engineering.
  • Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo stosując się do odpowiednich zasad np. korzystając z różnych i trudnych haseł oraz posiadając aktualne wersje systemów i aplikacji na naszych urządzeniach.
  • W wakacje jesteśmy bardziej narażeni na przestępstwa finansowe np. podczas zakupu usług z niezweryfikowanych stron internetowych, realizację płatności poprzez nieznanych pośredników czy wypłaty ze zeskimowanych bankomatów lub terminali płatności.

Nowe sposoby wyłudzania naszych danych, tożsamości czy środków finansowych powstają niemal codziennie. Ataki hakerskie obejmują różne instytucje, które oferują usługi finansowe, nie tylko banki. Obowiązek ochrony naszych danych, haseł, urządzeń i transakcji spoczywa zarówno na nas samych, jak i na podmiotach, które oferują nam usługi związane z obrotem pieniędzy. Dopiero połączenie tych elementów zapewnia użytkownikom bezpieczeństwo.

Dane cenniejsze niż pieniądze

Instytucje finansowe, takie jak NatWest, mają w swoich strukturach, wyspecjalizowane zespoły, które pracują na narzędziach które przeciwdziałają wyłudzeniom pieniędzy z kont klientów. Najczęściej są to filtry, które zatrzymują płatności lub monitoring, który pozwala wykryć potencjalnie niebezpieczne zachowania np. w sytuacji gdy dany klient wykonuje 1-2 transakcje w miesiącu, a danego dnia jest ich kilka-kilkadziesiąt, albo realizowane są z różnych miejsc na świecie. Banki mogą blokować takie operacje i nawiązywać kontakt z klientem, żeby zweryfikować, czy nie doszło do kradzieży danych. Dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej powiadomić bank o podejrzeniu przejęcia kontroli nad swoim kontem lub kartami płatniczymi.

— Cyberoszuści wymuszają na klientach banków podjęcie akcji, które mogą prowadzić do przejęcia kontroli nad kontem. Takie powiadomienia maja charakter wiadomości SMS lub e-mail. Zawarte w nich linki prowadzą do stron do złudzenia przypominają strony i domeny internetowe instytucji finansowych. Podjęcie działań sugerowanych przez hakerów może skutkować kradzieżą tożsamości lub zainstalowaniem oprogramowania przechwytującego zapisane dane i hasła — tłumaczy Maciej Kuske, szef działu IT w NatWest Group w Polsce. Ekspert podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem na wzmocnienie zabezpieczeń naszych kont i jednocześnie takim, które jest najczęściej bagatelizowane przez użytkowników to ustawianie różnych i trudnych haseł oraz posiadanie aktualnych wersji systemów i aplikacji w naszych urządzeniach.

W Polsce, profesjonalne programy antywirusowe są bardzo rzadko oferowane posiadaczom kont bankowych bezpłatnie. NatWest dla swoich klientów w Wielkiej Brytanii oferuje te zabezpieczenia w ramach prowadzenia konta. Innymi skutecznymi rozwiązaniami chroniącymi przed wyłudzeniem środków finansowych jest usługa 3D Secure, polegająca na wysłaniu SMS-kodu, który wprowadza się w trakcie internetowych płatności. Dodatkowo można skorzystać z usługi otrzymywania SMS-ów informacyjnych o przeprowadzonych transakcjach.

Wakacje od bezpieczeństwa

Zasady dbania o bezpieczeństwo obrotu pieniędzmi na wakacjach są podobne do troski o zdrowie. Podczas urlopu nie wybieramy się do miejsc, które wzbudzają nasze wątpliwości i tak też powinniśmy postępować, dokonując transakcji płatniczych. Wybierajmy takie sklepy czy atrakcje turystyczne, które są certyfikowane i rozliczają swoje transakcje poprzez znane nam organizacje takie jak VISA i Mastercard oraz oferują możliwość płacenia za produkty i usługi za pośrednictwem instrumentów umożliwiających odzyskanie środków finansowych, a nie jedynie przelewem internetowym. Pomoże to w przypadku braku lub nienależytej realizacji usługi (np. karty kredytowe, PayPal).

— Zadbanie o bezpieczeństwo na urlopie należy rozpocząć przed wyjazdem. Warto zwrócić uwagę na platformę, poprzez którą rezerwujemy miejsce pobytu. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z popularnych serwisów. To najbardziej sprawdzone podmioty, które posiadają rozwiązania umożliwiające dochodzenie rekompensaty za usługi niespełniające wymagań z oferty. Z kolei gdy chcemy dokonać rezerwacji za pomocą platformy usługodawcy, dobrą praktyką jest samodzielne zweryfikowanie podmiotu np. z pomocą izb turystycznych poprzez odszukanie hotelu w odpowiednim rejestrze — doradza Maciej Kuske.

Ekspert przestrzega także przed Wi-Fi z otwartym dostępem w okolicy atrakcji turystycznych, popularnych miejsc rozrywki, restauracji czy w kawiarni. — Jeżeli łączymy się z siecią, która nie ma hasła ani certyfikatu, to nie wiemy, jakie jest źródło tego sygnału. W tych miejscach możemy stać się ofiarą ataku hakerskiego pn. man in the middle. Za pomocą dostępnego Wi-Fi możemy połączyć się z infrastrukturą hakera, który przechwytuje cały nasz ruch, następnie go analizuje i przesyła dalej prawie niezauważalnie — tłumaczy Kuske.

Obecnie  większość stron jest szyfrowana, co utrudnia działanie przestępcom. Maciej Kuske zauważa, że nie zawsze to wystarcza. Podkreśla, że w tej sytuacji problematyczne mogą być aplikacje i programy, które są odświeżane w tle np. poczta e-mail, gdzie mogą znajdować się poufne dane. — Warto mieć zaktualizowane wersje systemu operacyjnego oraz narzędzi, bo dzisiaj większość nowszych wersji aplikacji uniemożliwia działanie jeśli szyfrowanie jest wyłączone. A jeśli chcemy mieć jeszcze większą pewność, polecam korzystanie z tzw. usługi VPN, gdzie możemy stworzyć wirtualny tunel między nami a operatorem serwera, który jest np. w Polsce. Dzięki temu nasze dane nie są możliwe do podsułchania w trakcie korzystania z internetu w tunezyjskiej kafejce — dodaje szef działu IT NatWest Group w Polsce.

Ekspert zachęca do przygotowania się na wyjazd nie tylko pod kątem stworzenia listy atrakcji, które planujemy odwiedzić, ale również tego, w jaki sposób zamierzamy płacić za usługi oraz jakie systemy płatnicze są dostępne w danym kraju.

***

Kontakt dla mediów:
Karolina Obajtek
783 486 514

karolina.obajtek@propsypr.pl

***

National Westminster Bank Plc z siedzibą w Londynie, 250 Bishopsgate, Londyn EC2M 4AA, Wielka Brytania, zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem 929027, prowadzącym działalność w Polsce poprzez oddział National Westminster Bank Plc Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, adres: ul. 1 Sierpnia 8A, 02-134, Warszawa, wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000677815, NIP: 1070038385

Warto wiedzieć

Czytanie daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu.

Czytanie poprawia pamięć. Gdy mózg stara się wszystko zapamiętać, wówczas pamięć staje się lepsza. Przy każdej kolejnej publikacji, tworzą się nowe ścieżki, wzmacniające już te istniejące. Podczas czytania jest więcej czasu na myślenie, analizowanie, refleksję. Można wrócić do konkretnego fragmentu i przeczytać go kilka razy, by zwiększyć aktywność pamięci.

Pobudzamy do działania naszą wyobraźnię. Tworzymy w głowie pewne obrazy, łącząc je z tymi, które już posiadamy w pamięci. Tak jak sportowcy ćwiczą swoje mięśnie na np. podnosząc ciężary, czy kulturyści napinając je, a tym samym rozwijając, tak w naszej głowie wzmacniają się „mięśnie pamięci” podczas czytania.

Czytanie uwalania od stresu i uspokaja. Czytanie bardziej łagodzi stres, niż słuchanie muzyki czy spacer. Ma pozytywny wpływa na nasze ciało, które odpoczywa i regeneruje się. Podczas czytania zostajemy przeniesieni do innego świata, pozbawionego kłopotów i problemów dnia codziennego. Zmienia się wówczas nasze samopoczucie.

Czytanie kształtuje charakter. Niezależnie czy będzie to literatura obyczajowa, psychologia, kryminał, czy tematyka społeczna, z każdej pozycji jesteśmy wstanie wysunąć swoje wnioski lub dowiedzieć się całkowicie nowych rzeczy. Czytanie uczy jak zachować się w danej sytuacji, poszerza horyzonty, otwiera nas na nowe doświadczenia, po porostu nas kształtuje.

Książki pogłębiają wiedzę. Ludzie, którzy czytają regularnie i w dużych ilościach, wydają się być mądrzejsi od tych, którzy tego nie praktykują. Są bardziej świadomi swojego otoczenia, tego kim są i w jaki sposób działają poprzez bogactwo nauki, wydobyte z książek. Każda publikacja to skarbnica wiedzy. Ilekroć będziemy czytać te samą pozycję, to za każdym razem wydobędziemy z niej nowe informacje, zwrócimy uwagę na coś innego, albo na konkretną sprawę spojrzymy z innej perspektywy.

Im częstszy mamy kontakt z różnorodną literaturą tym większa ilość słów zostaje przez nas przyswojona. Poprawia się tym samym nasze wysławianie się i dowodzenie językiem. W naszej głowie pozostają nowe słowa, idiomy, wyrażenia i style pisania, charakterystyczne dla danego utworu. Pokaźny zasób słownictwa ułatwia funkcjonowanie zarówno na polu zawodowym jak i prywatnym. Nowe wyrazy, które przyswoiliśmy wspierają nasze procesy myślowe, a to z kolei przekłada się wyrażanie naszych uczuć i myśli. Osobom oczytanym łatwiej się komunikować ze względu na zróżnicowany zakres słów.

Czytanie opóźnia demencję i spowalnia rozwój choroby Alzheimera. Czytanie zmniejsza poziom depresji, a dobry poradnik pozwala nawet wyjść z niej całkowicie. Takie publikacje zawierają wiele cennych wskazówek, dotyczących diet, ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Zastosowanie się do nich prowadzi do ulepszenia zdrowia fizycznego i psychicznego.

Codzienny trening mózgu w postaci czytania może zahamować rozwój zaburzeń funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Czytanie to jeden z najlepszych sposobów wyciszenia się przed spaniem.

Czytanie fikcji literackiej ma znakomity wpływ na zdolność do empatii i znoszenia niepewnych sytuacji. To wszystko sprawia, że bardziej rozumiemy ludzkie emocje i staramy się nie popełniać tych samych błędów. Zdobywamy nową wiedzę na temat możliwości i sposobów zachowań w różnych sytuacjach, z którymi dotąd nie mieliśmy do czynienia.

Czytanie poprawia umiejętności komunikacyjne. Pomaga w łatwy sposób przekazać to, co chcemy powiedzieć. Dobra komunikacja, polepsza relacje z innymi.

Wystarczy 20 minut dziennie na czytanie, by przekonać się, że jesteśmy bardziej skoncentrowani na innych czynnościach. Czytanie w znacznym stopniu poprawia pamięć, inteligencję i koncentrację. Czytanie pozwala mózgowi odbyć rodzaj treningu, stymulując mózg do pracy. Im bardziej jest on aktywny, tym dla niego lepiej. Poszerzamy swoją wiedzę na wiele tematów i wzbogacamy własne słownictwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *