Długie, ciepłe wieczory, muzyka niosąca się po Wiśle i zapach świeżo skoszonej trawy to znaki, że w pełni zawitało do nas lato, a wraz z nim kolejna odsłona kwartalnika „Kraków Culture”. Wianki, Festiwal Kultury Żydowskiej, Festiwal Miłosza, ULICA Festival, Summer Jazz Festival Kraków czy Noc Cracovia Sacra – w te wakacje nie ma czasu na nudę. Niezawodnym przewodnikiem po wydarzeniach lata jest najnowsze wydanie bezpłatnego kwartalnika „Kraków Culture”, dostępne od dziś w blisko 200 miejscach w Krakowie oraz na www.krakowculture.pl.
Krakowskie lato tętni wydarzeniami, wypełnia zmysły muzyką, tańcem, poezją, filmem. Co znalazło się w najnowszym wydaniu kwartalnika? O godzeniu dziedzictwa z nowoczesnością opowiada prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, w rozmowie z redaktorem naczelnym Grzegorzem Słączem. „Wawel ma tak wielki potencjał i tak wielkie znaczenie, że powinien nieustannie pokazywać wspaniałe zbiory i ucieleśniać wszystkie możliwości, jakie łączą się z pojęciem muzeum. Prezentować rzeczy oczywiste, ale czasem w nieoczywisty sposób” – mówi dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Warto tam zajrzeć i na nowo odkryć wyjątkowość tego miejsca!
A u stóp Wawelu kwitnie jazz: zapraszają liczne kluby, nadaje internetowe radio Jazzkultura, pełną parą pracują adepci i mistrzowie tego gatunku, słowem – dzieje się, i to przez cały rok. Przychodzi jednak czas, kiedy jazzowe życie w Krakowie nabiera niebywałego tempa i rozmachu: wraz z nadejściem wakacji rozpoczyna się trwający cały lipiec (a nawet dłużej!) Summer Jazz Festival Kraków, potężna impreza kierowana przez jej pomysłodawcę i dyrektora artystycznego Witolda Wnuka. W tym roku przewidzianych jest ok. 130 koncertów – i to nie licząc wydarzeń Nocy Jazzu! Dla fanów gatunku to punkty obowiązkowe, których nie można przegapić, a w kwartalniku rekomenduje je krytyk muzyczny Bogda Chmura.
Smok wawelski jest symbolem Krakowa tak jak Syrenka – Warszawy, a Neptun – Gdańska. To dlatego smoków w Krakowie mamy mnóstwo… a tego lata będzie ich jeszcze więcej, bo świętujemy 50-lecie słynnej rzeźby Bronisława Chromego, która stoi przed Smoczą Jamą u podnóża wawelskiego wzgórza. Skąd w Krakowie wzięły się smoki i gdzie można je znaleźć, zdradza w „Kraków Culture” Ryszard Kozik – pasjonat krakowskiej kultury, autor licznych publikacji i pracownik Muzeum Krakowa. Z tekstu dowiemy się między innymi, kto jako pierwszy opowiedział słynną krakowską legendę oraz co ile minut smok zieje ogniem.
Kulturalna mapa miasta wciąż się rozrasta, a bogactwo atrakcji daje możliwość zanurzenia się w artystycznym świecie, i to bez konieczności wyjeżdżania w dalekie zakątki świata. Warto zgłębić ofertę krakowskich wydarzeń, które kuszą różnorodnością i unikatowością. Letnie wydanie „Kraków Culture”, które dostępne jest już od 24 czerwca, z pewnością w tym pomoże.
Bezpłatny kwartalnik jest dystrybuowany w punktach sieci InfoKraków, a także w instytucjach kultury, miejscach wydarzeń, księgarniach, lokalach gastronomicznych i hotelach. Magazyn można także pobrać w postaci elektronicznej ze strony www.krakowculture.pl.
Miasto Kraków wspólnie z KBF rozwija narzędzia wymyślone i opracowane w trudnym czasie pandemii. Rok temu światło dzienne ujrzał projekt Kraków Culture, którego założeniem jest porządkowanie różnorodności oferty kultury i prezentowanie jej w ujęciu sezonowym.
Organizatorami Kraków Culture są Miasto Kraków i KBF.