Projekty Lafarge i Holcim z dotacjami na technologię w zakresie wychwytywania CO2

  • Unia Europejska wspiera projekty Holcim w Niemczech i Lafarge Polsce, mające na celu wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie dwutlenku węgla.
  • Dotacje na innowacyjne technologie pomogą stymulować proces dekarbonizacji sektora energochłonnego w Unii Europejskiej.
  • Holcim do którego należy Lafarge w Polsce przyśpiesza realizację celów w zakresie zeroemisyjności na rok 2030 i 2050, przyjętymi w ramach inicjatywy SBTi, Science-Based-Targets dla zrównoważonego budownictwa.

Fundusz Innowacji Unii Europejskiej dofinansuje przełomowe projekty Holcim i Lafarge z zakresu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Niemczech i Polsce. Oba projekty opierają się na zaawansowanych technologiach, dzięki którym Holcim i Lafarge staną się liderem w dekarbonizacji Europy. Projekty stanowią część strategii Holcim w obszarze obniżenia emisyjności oraz pozwalają na osiągnięcie poziomów redukcji emisji ustanowionych w ramach inicjatywy SBTi oraz wspierają cel prowadzenia co najmniej jednej zeroemisyjnej cementowni do 2030 r.

Unia Europejska wesprze projekt Westküste 100 w Niemczech, w ramach którego dwutlenek węgla wychwycony z zakładu Holcim w Lägerdorf zostanie przetworzony na paliwo syntetyczne dla sektora motoryzacyjnego oraz surowiec na potrzeby przemysłu chemicznego. Unijne dofinansowanie dostanie również projekt „Go4ECOPlanet” prowadzony przez, należącego do Grupy, Lafarge w Polsce. Celem projektu Lafarge jest sekwestracja dwutlenku węgla – począwszy od wychwytywania CO2 w Cementowni Kujawy, a skończywszy na składowaniu go na Morzu Północnym – z perspektywą stworzenia do 2027 roku zeroemisyjnego zakładu. Dzięki obu projektom Holcim planuje opracować rozwiązania w zakresie wychwytywania dwutlenku węgla, które zamierza replikować w innych zakładach,  co będzie miało mocny wpływ na dekarbonizację budownictwa. Są to tylko dwa z ponad 30 projektów Holcim na całym świecie, które są oparte na autorskich technologiach.

Zaangażowanie Holcim plasuje nas w czołówce firm działających na rzecz dekarbonizacji naszego sektorapodkreśla Miljan Gutovic, Dyrektor Regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). Holcim jest beneficjentem dwóch dotacji na dekarbonizację cementowni – jestem niezwykle podbudowany tym wyraźnym głosem zaufania ze strony Unii Europejskiej. Wielkie gratulacje należą się naszym zespołom, które zaprojektowały tak inteligentne, skalowalne rozwiązania. Dziękuję też instytucjom unijnym za wsparcie, dzięki czemu inicjatywy te stały się opłacalne pod względem ekonomicznym.

Holcim i Lafarge w Polsce dostarczają najszerszą w sektorze ofertę materiałów niskoemisyjnych – zielony beton ECOPact oraz zielony cement ECOPlanet, zapewniając od 30% do 100% mniejszą emisję CO2 bez uszczerbku na wydajności. Rozwiązania te są możliwe dzięki doświadczeniu specjalistów Holcim w tworzeniu ekologicznych produktów oraz wykorzystaniu innowacyjnych surowców o niskim śladzie węglowym (np. gliny kalcynowanej czy też odpadów budowlanych i rozbiórkowych). Zakłady Holcim w całym regionie, a w szczególności Lafarge w Polsce, wykorzystują obecnie paliwa alternatywne, pomagające pokryć ponad 60% zapotrzebowania – paliwa te pochodzą z końcowej fazy recyklingu materiałów (biomasa, odpady komunalne).

Fundusz Innowacji Unii Europejskiej jest jednym z największych na świecie programów finansowania nowoczesnych technologii niskoemisyjnych. W tym roku Fundusz przyznał ponad 1,8 mld euro 17 dużym projektom wśród 138 inicjatyw, przyczyniającym się do rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.

O Lafarge w Polsce

Lafarge jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Tworzymy przyjazne dla środowiska produkty i rozwiązania, takie jak: ECOPact – beton o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, zielone cementy o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I wiele innych. Do ich produkcji wykorzystujemy materiały i surowce z recyklingu. 

Lafarge w Polsce jest częścią globalnej Grupy Holcim – zatrudniającej ok. 70 tys. osób w 70 krajach w czterech segmentach: Cement, Beton, Kruszywa oraz Rozwiązania i Produkty. Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstaniu inteligentnej infrastruktury i poprawie standardów życia na całym świecie.

Więcej informacji na stronie: www.lafarge.pl; www.holcim.com

O Holcim

Grupa Holcim buduje lepszy świat dla ludzi i planety. Jako światowy lider w dziedzinie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych, Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstanie inteligentnej infrastruktury i poprawę standardów życia na całym świecie. Dzięki postawienia zrównoważonego rozwojowi w centrum swojej strategii, staje się on firmą o zerowym bilansie netto, a pracownicy i społeczności stanowią podstawę sukcesu Grupy. Holcim jest światowym liderem w dziedzinie recyklingu, co pozwala budować więcej przy mniejszych nakładach. Holcim to organizacja stojąca za niektórymi z najbardziej zaufanych marek w sektorze budowlanym na świecie, w tym ACC, Aggregate Industries, Ambuja Cement, Disensa, Elevate, Geocycle, Holcim, Lafarge i Malarkey Roofing Products. Grupa zatrudnia ok. 70 tys. osób w 70 krajach w czterech segmentach: Cement, Beton, Kruszywa oraz Rozwiązania i Produkty. Więcej informacji: www.holcim.com. Zachęcamy do odwiedzenia profili Holcim na LinkedIn i Twitterze.

Warto wiedzieć

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *