Turcja najtańszym kierunkiem wakacyjnym – jak podróżować bezpiecznie i komfortowo?

Warszawa, 18.07.22: Najnowsze dane Eurostatu[1] wskazują, że w 2022r. najtańszym krajem dla turystów będzie Turcja. Według raportu Polskiej Izby Turystycznej[2] z zeszłego roku to właśnie ten kierunek wybierali Polacy najczęściej w okresie wakacyjnym. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku ten wynik może się powtórzyć. Co więcej, od 2022r. Turcja pozwala polskim turystom na wjazd bez paszportu czy certyfikatów związanych z COVID-19 (szczepienia, testu PCR i antygenowych). Jak sprawić, by nasze wyjazdy były bardziej bezpieczne i zyskać sobie życzliwość oraz sympatię Turków? Poznać bliżej ich rodzimy język! Szczególnie, że znajomość angielskiego nie jest wcale w Turcji powszechna. Globalny ranking znajomości języka angielskiego umieścił Turcję w „słabej znajomości” (ang. low proficiency) na 70. miejscu wśród wszystkich krajów. Dla porównania Polska plasuje się na miejscu 16.[3]

Jak stać się ulubionym turystą, czyli koniec języka za przewodnika

W tym polskim powiedzeniu kryje się wiele prawdy. Niewątpliwie jedną z najbardziej ekscytujących części podróży jest odkrywanie miejscowej kultury: obyczajów, kuchni i… języka! Nie tylko Turcy, ale i mieszkańcy większości państw doceniają i lubią, gdy turyści próbują porozumieć się w ich rodzimym języku. Możemy w ten sposób nie tylko okazać szacunek dla miejscowej społeczności, ale też zaskarbić sobie ich życzliwość oraz uznanie. Skoro znajomość języka angielskiego nie jest w Turcji powszechna, turysta powinien znać podstawowe zwroty, które mogą pomóc nam chociażby w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne będzie znalezienie szpitala czy apteki.

Dzięki interaktywnej nauce nawet początki stają się proste

Eksperci Babbel, platformy do nauki języków obcych, przygotowali dla odwiedzających Turcję listę najprzydatniejszych podstawowych zwrotów, którą można wydrukować i zabrać ze sobą w podróż. Warto wykorzystać również ostatnie dni czy tygodnie przed urlopem i poznać bliżej turecką kulturę – obejrzeć film lub serial, posłuchać podcastu czy rozpocząć kurs języka tureckiego, dostępny na platformie. Babbel pozwala na naukę nie tylko w każdym miejscu i o każdym czasie. W ramach aplikacji użytkownik może skorzystać z lekcji na żywo z lektorem, gier czy podcastów. To ekosystem, dzięki któremu każdy może uczyć się języka obcego zgodnie z indywidualnymi potrzebami, a całą potrzebną wiedzę mamy w zasięgu ręki. Podstawowe zwroty, rozmówki czy intensywna nauka pozwalająca na płynne posługiwanie się wybranym językiem? Niezależnie od wyboru, dodatkowe umiejętności językowe pozwolą w pełni cieszyć się pięknymi wakacjami w każdym zakątku świata. 

Poniżej infografika Babbel – zapisz ją w telefonie lub wydrukuj i zabierz ze sobą  w podróż!

​​O Babbel

Babbel tworzy i obsługuje ekosystem połączonych ze sobą doświadczeń w zakresie nauki języków obcych online, a jego celem jest tworzenie wzajemnego zrozumienia poprzez język. Oznacza to tworzenie produktów, które pomagają ludziom łączyć się i komunikować ponad kulturami. Babbel App, Babbel Live, Babbel Podcasts i Babbel for Business skupiają się na używaniu języka w prawdziwym świecie, w prawdziwych sytuacjach, z prawdziwymi ludźmi. I to działa: Badania przeprowadzone przez lingwistów z takich instytucji jak Michigan State University, Yale University i City University of New York wykazały skuteczność metod nauki języka Babbel.

Kluczem jest połączenie humanizmu i technologii. Babbel oferuje ponad 60 000 lekcji w 14 językach, opracowanych przez ponad 180 ekspertów w dziedzinie dydaktyki, jednocześnie zachowania użytkowników są stale analizowane w celu kształtowania i dostosowywania doświadczeń uczniów. Efektem tego są stale aktualizowane, interaktywne treści z zajęciami na żywo, grami, podcastami i filmami, które ułatwiają zrozumienie nowego języka, od hiszpańskiego po indonezyjski.

Ponieważ Babbel to platforma dla wszystkich, jego zespół jest równie różnorodny, jak jego treści. W siedzibie głównej w Berlinie i amerykańskim biurze w Nowym Jorku pracuje 750 osób z ponad 65 narodowości, które reprezentują pochodzenie, cechy i perspektywy, które pokazują, że wszyscy ludzie są wyjątkowi. Babbel sprzedał ponad 10 milionów subskrypcji, tworząc prawdziwą więź z użytkownikami.


[1] Eurostat, Comparative price levels of consumer goods and services, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Comparative_price_levels_of_consumer_goods_and_services#Overall_price_levels [data dostępu: 07.07.2022]

[2][2] https://fly.pl/media-o-nas/polacy-ruszyli-na-wakacje-podsumowanie-sezonu-letniego-2021-w-raporcie-polskiej-izby-turystyki/

[3] https://www.ef.com/assetscdn/WIBIwq6RdJvcD9bc8RMd/cefcom-epi-site/reports/2021/ef-epi-2021-english.pdf  [data dostępu: 07.07.22]

Warto wiedzieć

Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres: o 68% bardziej od słuchania muzyki, o 300% bardziej od wyjścia na spacer i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…

Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.

Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.

Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.

Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 raza mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję. 

Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy, a w rezultacie rozwinąć nasz własny światopogląd.

Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.

Aż 82% moli książkowych przekazuje pieniądze i dobra materialne dla organizacji charytatywnych. 3 razy częściej niż osoby nieczytające są aktywnymi członkami tych organizacji.

Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.

Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *