Nie daj się upałom! Przygotuj wnętrza z pomocą 4 produktów

Nadchodzą upały! Czy znasz te 4 sposoby na ochronę pomieszczeń w ciepłe dni?

Liczba upalnych dni w Polsce będzie rosnąć, a temperatury coraz częściej będą przekraczać 30 stopni Celsjusza – wynika z oficjalnych danych rządowych[1]. Nadchodzące lato to świetna okazja do tego, aby zadbać o ochronę pomieszczeń w ciepłe dni korzystając z rozwiązań na lata. Jakie sposoby wybierają Polacy? To najczęściej rolety plisowane, żaluzje poziome oraz zasłony – podaje firma ANWIS, producent rolet i żaluzji. Jakie metody sprawdzą się w Twoim przypadku?

Wczesne lato to doskonały okres, aby już teraz zastanowić się nad odpowiednią ochroną pomieszczeń przed ciepłem i rażącym słońcem. Dlaczego to takie ważne? Upał negatywnie wpływa na nasz organizm, a także zmniejsza kreatywność i sprawia, że czujemy się ospali. Po pandemii nadal wiele osób pracuje w domach. Istotne jest, aby maksymalnie przystosować otoczenie do naszych potrzeb. Wiele firm proponuje rozwiązania, które mają za zadanie zapewnić nam komfort cieplny. Przyjrzyjmy się bliżej co oferują w tym zakresie producenci osłon okiennych.

Polacy wybierają rolety plisowane

Coraz więcej Polaków decyduje się na montowanie rolet plisowanych z funkcją zaciemnienia pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, a ponadto szybkie w montażu.

 – Osłony z funkcją zaciemniania posiadają wysoką funkcjonalność. W przypadku plis szczególną ochronę przed słońcem zapewniają dwuwarstwowe tkaniny o strukturze „plastra miodu”, które dodatkowo mogą posiadać wewnętrzną folię izolującą. Taka osłona zapewnia wytrzymałość i gwarantuje minimalne przepuszczanie promieni słonecznych, co dodatkowo chroni pomieszczenie przed ich nagrzewaniem się w upalne dni. Dlatego też często montowane są chociażby na oknach dachowych. Dość oczywistą zaletą jest także zapewnienie domownikom prywatności – mówi Tomasz Włodarzewski, z firmy ANWIS. 

Plisy dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można je dopasować do dowolnego wnętrza. Ponadto to elastyczne rozwiązanie, bowiem rolety plisowane są dostępne w różnych systemach, przez co pasują do małych i dużych przeszkleń.

Zasłony zaciemniające

Na rynku często do aranżacji wnętrz wykorzystywane są zasłony zaciemniające. Jest to ciekawy aranżacyjny dodatek, który jednocześnie zapewnia skuteczną ochronę przed słońcem. W kwestii dekorowania okien widocznym trendem jest ich łączenie z żaluzjami drewnianymi. Takie zestawienie stanowi spójną i elegancką oprawę okien, która przykuwa spojrzenie i ociepla przestrzeń. W nowoczesnych pomieszczeń chętnie wybierane są zasłony ciemne, które dodają nuty ekstrawagancji, np. w kolorze butelkowej zieleni, granatu czy ciemnego brązu.

Żaluzje drewniane i bambusowe

Hitem mody są żaluzje drewniane i bambusowe – klasyczne i ponadczasowe. Dają możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła, jakie przenika do pomieszczenia. Ponadto zastosowane materiały naturalne świetnie komponują się ze wspomnianymi wyżej nowoczesnymi wnętrzami. Oczywiście drewno to element, który doskonale wpisuje się też w klasyczne a nawet rustykalne aranżacje. – Dzięki różnym gatunkom drewna (w ofercie ANWIS: baswood, abachi) oraz  bogatej kolorystyce lamel i osprzętu, mamy możliwość dobrania żaluzji do każdego stylu w jakim zostało urządzone wnętrze – mówi Tomasz Włodarzewski z firmy ANWIS.  

Rolety zewnętrzne – czyli maksymalna ochrona

Zarówno w domach, jak i mieszkaniach Polacy montują coraz chętniej rolety zewnętrzne, które doskonale chronią przed promieniami słonecznymi. Posiadają także dodatkowe zalety. 

 – Rolety zewnętrzne skutecznie zwiększają bezpieczeństwo naszych domów. Świetnie sprawdzą się nie tylko w upalne dni. Ich główną zaletą jest termoizolacja zarówno latem, jak i zimą, bowiem rolety zatrzymują ciepło w mieszkaniu, gdy na zewnątrz notujemy niskie temperatury. Kolejną zaletą jest redukcja poziomu hałasu, dlatego to tak chętnie wybierane rozwiązanie przez mieszkańców miast. Rolety wykonane są z wytrzymałych materiałów, co gwarantuje wysoką odporność na warunki pogodowe: deszcze, śnieg, grad i upały. Dla komfortu użytkowników mogą być sterowane pilotem lub z poziomu urządzeń mobilnych.- dodaje Tomasz Włodarzewski z firmy ANWIS.

Współczesne metody ochrony pomieszczeń przed promieniami słonecznymi za pomocą osłon okiennych dają konsumentom szeroki wybór. Każdy ma możliwość dopasowania rozwiązania do własnych potrzeb.


[1] https://klimada2.ios.gov.pl/liczba-dni-upalnych-tmax30c/

Warto wiedzieć

Nie ma wątpliwości, że czytanie wpływa w znaczącym stopniu na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek.

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem. Warto czytać książki zarówno podczas nauki czytania, jak i wtedy, kiedy ta umiejętność została opanowana do perfekcji. Poza tym dobrze jest zwrócić uwagę na dzieła wybitnych, polskich i zagranicznych pisarzy, którzy są prawdziwymi mistrzami we władaniu języka.

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

Dlaczego warto czytać książki? Czytanie działa uspokajająco. Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie. Książki biznesowe czy poradniki warto czytać rano. Natomiast wieczorem, przed snem wybieraj powieści — ułatwi Ci to zasypianie.

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”. Książki pozwalają na poprawę wielu aspektów swojego życia — od biznesu, poprzez relacje z innymi, po psychologię. Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść. Dlaczego warto czytać książki? W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają, 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia. W tym przypadku szczególnie polecamy klasyki polskich kryminałów. Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość. Ponadto dziecko, czytające mądre powieści przygodowe może nauczyć się pozytywnych zachowań, które w dorosłym życiu mogą nie raz uratować człowieka z opresji.

Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję wspierającą sztukę — NEA — ludzie, którzy regularnie czytają, znacznie bardziej angażują się obywatelsko oraz kulturowo. Co więcej, czytelnicy mają większą swobodę i łatwość wypowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *